Ordynator:      specjalista ginekolog-położnik dr n. med. Andrzej Pieleszek

specjalista ginekolog-położnik lek. Piotr Olender

specjalista ginekolog-położnik lek. Elżbieta Grzelak

Położna oddziałowa: mgr Mirosława Janik

Oddział wyposażony jest w 24 łóżka dla pacjentek i 2 łóżka porodowe.

W części ginekologicznej oddziału wykonywana jest diagnostyka i leczenie schorzeń narządu rodnego. Prowadzone jest leczenie zachowawcze i operacyjne przy użyciu wysokiej klasy aparatury medycznej. Wykonywane są laparotomia oraz zabiegi laparoskopowe, histeroskopowe, diagnostyka kolposkopowa, HSG.

Część położnicza oddziału oferuje opiekę nad kobietami w przebiegu ciąży i porodu. Jednak z uwagi na fakt, iż jest to szpital I° referencyjności, ciąże wysokiego ryzyka oraz porody przedwczesne (przed 36. Tygodniem ciąży) kierowane są do szpitali o wyższym stopniu referencyjności, ze względu na dobro matki i dziecka.

Pacjentki rodzące mają możliwość odbycia porodu rodzinnego w towarzystwie najbliższej osoby. W I okresie porodu rodzące mogą swobodnie poruszać się w obrębie Sali porodowej oraz korzystać z farmakologicznych i niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu porodowego.

Oddział położniczy współpracuje z Bankami Komórek Macierzystych i zapewnia możliwość pobrania krwi pępowinowej dla swojego dziecka.

Przy oddziale funkcjonuje Poradnia Ginekologiczno-Położnicza, która działa dodatkowo również w Chojnie i Bielicach.

Telefon: 914162109 wew.  310 – dyżurka pielęgniarek

162 – sekretariat medyczny

160 – gabinet lekarski

Entonox, czyli tzw. gaz rozweselający jako znieczulenie dla pacjentek Oddziału Ginekologiczno-Położniczego

W Oddziale Ginekologiczno-Położniczym Szpitala Powiatowego w Gryfinie Sp. z o.o. została wprowadzona nowa metoda zwalczania bólu związanego z porodem- gaz medyczny Entonox, czyli tzw. gaz rozweselający. Stosuje się go w sytuacji, kiedy pacjentka odczuwa silne bóle porodowe. Może być alternatywą dla tradycyjnych metod znieczulania rodzących kobiet.

Gaz jest mieszaniną tlenu i podtlenku azotu w równych częściach. Z każdym wdechem następuje rozluźnienie mięśni miednicy, przez co skurcze są mniej bolesne, lub niemal wcale nieodczuwalne. Pacjentka dawkuje sobie gaz samodzielnie przez wymienny ustnik. W trakcie stosowania tego typu znieczulenia nie jest konieczna obecność lekarza anestezjologa. Wystarczy, że przy pacjentce są lekarz i położna.

Samodzielne podawanie mieszaniny podtlenku azotu i tlenu jest łatwe, bezpieczne i wymaga mniejszych zasobów niż inne metody uśmierzania bólu stosowane podczas porodu, np. znieczulenie zewnątrzoponowe. Nie wymaga szczególnego nadzoru i jest akceptowalne dla matek. Podtlenek azotu/tlen zapewnia uśmierzenie bólu i jest bezpieczny dla matki i noworodka. Nie odnotowano ujemnego wpływu gazu na dziecko. Podtlenek azotu nie ma wpływu na czas trwania porodu i nie wywiera działania rozkurczowego na macicę.

Pozytywne działanie tego środka przeciwbólowego potwierdza pani Agnieszka, która urodziła córkę 5 maja 2015 r. w gryfińskim Szpitalu:

„Gaz mogłam wdychać, kiedy pojawiły się pierwsze skurcze co pięć minut, ale wolałam poczekać na mocniejsze skurcze.  Środek wdychałam wtedy, kiedy czułam, że mam taką potrzebę. Na początku sceptycznie podchodziłam do tego gazu, ale wystarczyło kilka wdechów i poczułam wielką różnicę fizyczą i psychiczną. Bardzo się rozluźniłam. Wdychałam gaz w momencie, kiedy czułam, że zbliża się skurcz. Wystarczyły trzy,  cztery wdechy i już czułam się rozluźniona. Polecam gaz wszystkim paniom.”

Pacjentki Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Gryfińskiego Sp. z o.o. mogą bezpłatnie korzystać z tego rodzaju znieczulenia.

Co zabrać na porodówkę...

Jeśli zbliża się termin porodu i zdecydowałaś, że Twoje dziecko przyjdzie na świat w naszym szpitalu, to najwyższy czas na spakowanie torby! Co do niej włożyć? Oto lista najpotrzebniejszych rzeczy. Na porodówce musisz mieć dokumenty: dowód osobisty i kartę przebiegu ciąży. Powinnaś mieć również aktualne wyniki badań: grupę krwi, WR i HBS oraz GBS.

Rzeczy potrzebne dla Ciebie do porodu to: dwie koszule na czas porodu i co najmniej dwie rozpinane na czas karmienia, szlafrok lub rozpinany sweter, kapcie, dwie paczki dużych jednorazowych wkładów ginekologicznych (Szpital oferuje zastępczo ligninę), bawełniane lub jednorazowe majtki, przybory toaletowe: ręcznik kąpielowy i zwykły, chusteczki (jeśli masz długie włosy, weź także gumkę), klapki pod prysznic, woda niegazowana w małych butelkach. Szpital zapewnia nieodpłatnie ubranie ochronne i ochraniacze na obuwie dla osoby towarzyszącej.

Rzeczy potrzebne dla dziecka po porodzie to: Można mieć ze sobą: chusteczki nawilżane + pampersy, bawełniane body, śpioszki, kaftaniki, kocyk i rożek. W razie braku Szpital oferuje swoje ubranka.

Warunki na sali porodowej naszego szpitala:Pokój narodzin wyposażony jest w : 2 łóżka porodowe (łóżka przedzielone są od siebie ścianką), kardiotokografy do monitorowania czynności skurczowej macicy i akcji serca dziecka, kącik noworodka. Rodząca może przebywać na sali porodowej z jedną bliską osobą towarzyszącą nieodpłatnie. Dziecko bezpośrednio po porodzie umieszczane jest na brzuchu matki (kontakt „skóra do skóry”) i ma z nią kontakt jeśli pozwala na to stan matki i dziecka. Na sali położniczej stosowany jest system rooming tzn. zdrowy noworodek przebywa na wspólnej sali z mamą od narodzin do dnia wypisu.

Nasz szpital jest placówką I stopnia referencyjności i nie ma możliwości leczenia wszystkich przypadków patologii ciąży i porodu.

Do pobrania: lista rzeczy potrzebnych do porodu