Poradnie Specjalistyczne w Bielicach
ul. Jana Pawła II 34A, 74-202 Bielice
Szpital Powiatowy w Gryfinie Sp. z o. o.
Rejestracja czynna w godzinach pracy poradni
tel. 91 563 70 26, 515 285 550

Poradnia Ginekologiczno-Położnicza

11:00-18:00 lek. med. Maria Skowrońska-Tunia
09:00-13:00 lek. med. Maria Skowrońska-Tunia
09:00-14:00 lek. med. Maria Skowrońska-Tunia

bielice (7).jpgbielice (2).JPGbielice (5).jpgbielice (4).jpgbielice (9).jpgbielice (3).jpgbielice (8).jpgbielice (1).JPGbielice (6).jpg

Bielice pierwsze w województwie w Programie Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy

Poradnia Ginekologiczno-Położnicza, która należy do struktur Szpitala Powiatowego w Gryfinie Sp. z o.o. działa od 2013 roku i od pierwszego roku swojej działalności jest na pierwszym miejscu w województwie zachodniopomorskim w rankingu gmin realizujących Program Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. Z raportu NFZ opublikowanego w listopadzie 2015 roku wynika, że z badań cytologicznych w Bielicach skorzystało ponad 50% kobiet.

O tajemnicę tego sukcesu zapytaliśmy lekarza z bielickiej poradni dr Marię Skowrońską-Tunię.

Dr Maria Skowrońska-Tunia:

„Przede wszystkim zasługa tego co się dzieje jest pani Ewy Nowackiej, położnej środowiskowej na tym terenie, która ma doskonały kontakt z pacjentkami. Jest tak doskonałą położną, że nakręca cały ten mechanizm, a ja najwyżej dokręcam. Pracuję już tutaj długo i muszę przyznać, że jest to bardzo wdzięczny teren: pacjentki są kontaktowe, posłuszne, jak się cos zaleci. To jest duży plus. Ale to jest wieloletnia praca pani Ewy, jako położnej środowiskowej, która ma dobry kontakt ze środowiskiem. Jak jest dobra położna – a pani Ewa naprawdę jest bardzo dobrym fachowcem, który doradzi, to pacjentka ma zaufanie do lekarza i wtedy przychodzi. Jakby więcej było takich położnych to, byłby raj na ziemi. Ja nigdy nie widziałam, żeby jakakolwiek pacjentka miała do pani Ewy żal albo uwagę. Wprost przeciwnie: przychodzą, słuchają. Pani Ewa prowadzi dużo działalności profilaktycznej: rozmowy, pouczenia.

Poza tym plusem jest też apteka w tym samym budynku, w której mamy doskonały kontakt z panią magister Zofią, która tu nam pomaga, doradza, kiedy pytamy o leki.

Przede wszystkim jest to dobre środowisko, wdzięczne, które ma do nas zaufanie. Jesteśmy cały czas dostępne dla pacjentek pod telefonem, mamy z nimi stały kontakt. To też jest bardzo ważne. Gdyby wszystkie poradnie działały na takiej samej zasadzie, to by było doskonale. Poza tym bardzo ważne jest, kiedy położna zna teren i trochę podpowie lekarzowi, jakie są obciążenia zdrowotne w rodzinie.

Lekarz też musi mieć bardzo dobry kontakt z pacjentem. Staram się mieć ciepły kontakt z ludźmi. Chociaż czasem muszę ostrzej zareagować, jeśli widzę, że pacjentka nie stosuje się do zaleceń. Bardzo ważny jest bezpośredni kontakt z pacjentem. Wtedy pacjent ma zaufanie, wtedy pacjent wszystko powie.

Poza tym mamy też dobry kontakt ze szpitalem. To jest też dla mnie bardzo ważne, że mam gdzie kierować pacjentki. Mam w szpitalu podporę jeśli chodzi o sprzęt i sama baza szpitalna jest bardzo dobra. Uważam, że szpital w Gryfinie jest bardzo przyjaznym szpitalem, że to jest szpital, gdzie pacjenci się bardzo dobrze czują. Zresztą to wyrażają w swoich opiniach. Każda pacjentka, która jest skierowana do gryfińskiego szpitala bardzo dobrze się o szpitalu wypowiada. To jest tez bardzo ważne, że mam tę bazę. Lekarz z przychodni, który widzi pacjentkę przez kilkanaście minut to nie jest to samo, co obserwacja dobowa. Więc, jak ja mam doskonały kontakt z lekarzami ze szpitala to jest współpraca na sukces.  I dlatego mamy sukces, bo to nie jest praca tylko moja, tylko naprawdę wielu osób. Uważam, że szpital w Gryfinie jest jednym z najlepszych szpitali w regionie i nie uważam tak, dlatego że prowadziłam oddział w naszym szpitalu. Tam jest po prostu atmosfera domowa. Jest to mały szpital, w którym pacjentka nie jest pacjentką „tysięczną”, tylko jest „naszą” pacjentką, którą doskonale znamy. Sukces wypracowaliśmy wspólnie z wieloma osobami, ponieważ jest to system naczyń połączonych: od położnej środowiskowej, po lekarza, naszą bielicką aptekę i gryfiński szpital”.

Dr Maria Skowrońska-Tunia od grudnia 2012 roku prowadzi przyszpitalną Poradnię Ginekologiczno-Położniczą w Bielicach. Natomiast od 1984 roku pełniła funkcję ordynatora Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w Szpitalu Powiatowym w Gryfinie.

Program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy jest realizowany w oparciu o Ustawę z dnia 1 lipca 2005 roku o ustanowieniu wieloletniego programu „Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych" (Dz.U.05.143.1200).

W ramach tego Programu panie w
wieku 25-59 lat aktualnie objęte powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym w NFZ otrzymują raz na 3 lata imienne zaproszenie na zgłoszenie się do gabinetu ginekologicznego w celu wykonania badania cytologicznego.

Bezpłatne badanie cytologiczne jest najskuteczniejszą formą profilaktyki raka szyjki macicy. Badanie jest bezpieczne, polega na pobraniu próbki komórek szyjki macicy i trwa zaledwie kilka minut.