Pracownia endoskopowa – wymagane skierowanie

(budynek przy ulicy Niepodległości 39)

wtorek 14:00 – 18:00

czwartek w godz. 7:00 – 13:00

piątek 15:00 – 19:00

(lek. med. L. Juźwiak)

Rejestracja pod numerem telefonu

91 416 90 98 od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 18:00

Gastroskopia - przygotowanie do badania:

Dzień przed badaniem nie należy jeść po godzinie 19.00.

W dniu badania nie należy nic jeść.

Badanie nie może być wykonane bez pisemnej zgody pacjenta. Przed badaniem należy wyjąć protezy zębowe.

Kolonoskopia - przygotowanie do badania:

Na 7 dni przed badaniem należy: przerwać przyjmowanie preparatów żelaza.Osoby przyjmujące leki antyagregacyjne typu Aspiryna, Acard, Ticlid, itp. powinny przestać je przyjmować po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, który zlecił stosowanie w/w leków. Osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe Sintrom, Syncumar, Acenocumarol, Warfaryna konieczny jest kontakt z lekarzem prowadzącym leczenie przeciwzakrzepowe i zmiana leków na heparynę niskocząsteczkową.

Trzeci i drugi dzień przed badaniem: dieta lekkostrawna bez świeżych owoców, warzyw, ciemnego pieczywa i innych produktów z dużą zawartością błonnika. Nie należy spożywać w żadnej postaci owoców i warzyw pestkowych, takich jak winogrona, pomidory, kiwi, truskawki oraz pestek, siemienia lnianego i maku. Pestki i nasiona mogą przykleić się do powierzchni jelita i utrudniać ocenę w trakcie badania. Ze względu na to, że przyjmowanie preparatu przeczyszczającego rozpoczyna się w południe w dniu poprzedzającym badanie, należy tak zaplanować czas, aby móc od tego momentu do czasu zgłoszenia się na badanie pozostać w domu.

Dzień przed badaniem: do południa dieta płynna: klarowne soki, woda niegazowana, herbata. W dniu poprzedzającym badanie w godzinach popołudniowych 14.00-15.00 należy rozpocząć picie roztworu Fortrans 1 torebka rozpuszczona w 1,5 litra wody , razem 3 litry płynu na 2 saszetki . Należy pić 1 szklankę co 5-10 min. Preparat jest niesmaczny, zdaniem pacjentów łatwiej jest wypić roztwór schłodzony, z dodatkiem soku z cytryny. Od momentu rozpoczęcia picia roztworu nic nie jemy aż do momentu wykonania badania. Można pić dowolną ilość NIEGAZOWANEJ wody, słabej herbaty, herbat ziołowych.